NL EN
DONEER NU!

Gaat reclame via persoonlijke kortingscodes aan banden worden gelegd?

5 juni 2026

De Stichting Verantwoorde Alcoholconsumptie STIVA, een samenwerkingsverband van de alcoholbranche dat de Reclamecode voor Alcoholhoudende Dranken beheert, gaat deze code aanpassen nu er kritiek is op een nieuwe manier van reclame maken.

Een Utrechts studentenhuis werd een aantal jaren geleden benaderd door BOZU, een bedrijf dat alcoholhoudende seltzers produceert en verkoopt. De vraag was: Willen jullie met ons samenwerken en geld verdienen? Jullie krijgen een persoonlijke kortingscode en als je die vermeldt in een boodschap in de groepsapp met vrienden, krijg jij geld als mensen via die code iets bij ons bestellen. Vijf treetjes besteld met jouw kortingscode levert 5 euro op. Dat bleek makkelijk geld verdienen voor de betreffende studenten.

Volgens experts gaan jongeren door deze opdringerige vorm van reclame maken via persoonlijke kortingscodes meer alcohol drinken op jonge leeftijd. Het Trimbos-instituut en het Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP vinden het voorstel van de STIVA om de zelfreguleringscode aan te passen niet genoeg. "Regel het wettelijk", is hun boodschap.

De STIVA wil echter de reclamecode aanpassen. Dat waren ze al van plan om volgend jaar te doen. Het idee is nu óók op te nemen dat een bedrijf niet meer met persoonlijke kortingscodes mag werken als het personen betreft die onder de 25 jaar zijn. "Ondertussen zeggen we vrij stellig: doe dit niet", aldus Peter de Wolf van de STIVA.

Bron: rtvutrecht.nl.

Laatste nieuws

Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP
Postbus 9769
3506 GT Utrecht
T: +31 (0)30-6565041
F: +31 (0)30-6565043
E: info@stap.nl