NL EN
DONEER NU!

1 op de 20 minderjarige jongeren bestelt online alcohol

18 december 2025

In opdracht van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft Breuer&Intraval eind 2024 onderzocht of en waar jongeren van 16 tot en met 19 jaar online alcohol kopen.

Uit het onderzoek blijkt dat 8% van de jongeren het afgelopen jaar wel eens online alcohol heeft besteld. De 18-/19-jarigen hebben vaker online alcohol besteld dan de 16-/17-jarigen, 12% (n=112) versus 5% (n=39). De jongeren die online alcohol bestellen doen dit voornamelijk bij supermarkten (45%) en slijterijen (36%) en in mindere mate bij flitsbezorgers (16%) en bierkoeriers (12%).

De leeftijdscontrole vindt bij het bestellen met name plaats door het aanklikken dat je ouder bent dan 18 jaar en door het invullen van je leeftijd. Een vijfde van de jongeren zegt dat tijdens het bestelproces op geen enkele manier hun leeftijd werd gecontroleerd.

Van de jongeren die de bestelling zelf in ontvangst hebben genomen, geeft twee vijfde aan dat de bezorger zonder naar de leeftijd of ID-bewijs te vragen de bestelling aan hen heeft afgeleverd. Bij eveneens twee vijfde vroeg de bezorger naar een ID-bewijs, bij een vijfde naar de leeftijd en bij een tiende naar zowel leeftijd als ID-bewijs. Het grootste deel van de jongeren (zowel bij de 16-/17-jarigen als de 18-/19-jarigen) zegt hun eigen leeftijd te hebben genoemd en/of hun eigen ID-bewijs te hebben laten zien. Bijna al deze jongeren kregen de hele bestelling afgeleverd van de bezorger, inclusief alcohol. Bij enkele jongeren haalde de bezorger de alcohol uit de bestelling, vroeg de bezorger of iemand anders de bestelling kon aannemen en/of nam de bezorger de gehele bestelling weer mee terug.

factsheet-online-kopen-alcohol-jongeren_april2025.pdffactsheet-online-kopen-alcohol-jongeren_april2025.pdf (1,78 MB)

Laatste nieuws

Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP
Postbus 9769
3506 GT Utrecht
T: +31 (0)30-6565041
F: +31 (0)30-6565043
E: info@stap.nl