NL EN
DONEER NU!

Gedifferentieerde verbruiksbelasting zal gevolgen hebben voor accijnzen

11 juli 2025

De Kamers hebben al langer te kennen gegeven de huidige verbruiksbelasting op alcoholvrije dranken te willen wijzigen naar een gedifferentieerd systeem, gericht op het verminderen van de suikerconsumptie.

In een brief aan de Tweede en de Eerste Kamer heeft het kabinet enkele scenario’s nader uitgewerkt, waarbij ook aan de orde komt wat de gevolgen zijn voor de accijnzen op alcoholhoudende dranken. Het gaat om uitvoerbare scenario’s met variërende uitzonderingen voor mineraalwater, zuivel, sojadranken en pure groenten- en vruchtensappen. Nieuw is scenario V waarin dranken zonder toegevoegde suiker worden vrijgesteld en scenario VI waarin plantaardige zuivelvervangers zijn uitgesloten. Beide laatstgenoemde scenario’s kennen praktische bezwaren.

Het hoogste tarief van de verbruiksbelasting is thans gekoppeld aan het minimumbedrag van de accijns op alcoholhoudende dranken. Dit vanuit de gedachte dat alcoholhoudende dranken niet lager moeten worden belast dan alcoholvrije dranken. Als aan dat uitgangspunt wordt vastgehouden zullen de vijf praktisch uitvoerbare scenario’s 5 tot 9 cent extra accijns betekenen voor een blikje Radler bier met 2% alcohol en 0 tot 4 cent extra accijns voor een blikje pilsbier met 5% alcohol. Zie de tabel hieronder.

In scenario’s IVa en IVb zal ook de wijnaccijns moeten stijgen, tenminste als ook bij wijn wordt vastgehouden aan het uitgangspunt: nooit lager belasten dan fris. De brief werkt de te verwachten wijnaccijnsverhoging verder niet uit.

Bron: tweedekamer.nl.

Gedifferentieerde verbruiksbelasting zal gevolgen hebben voor accijnzen

Laatste nieuws

Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP
Postbus 9769
3506 GT Utrecht
T: +31 (0)30-6565041
F: +31 (0)30-6565043
E: info@stap.nl