NL EN
DONEER NU!

Reclameregels gaan ook voor kleinere influencers gelden

28 mei 2025

Een veel grotere groep influencers moet zich gaan houden aan de reclameregels. Tot nu toe vielen alleen influencers met 500.000 volgers of meer onder de Mediawet, maar dat criterium wordt losgelaten. Dat meldt het Commissariaat voor de Media (CvdM), dat zegt actief toezicht te gaan houden op de contentmakers.

Vanaf 16 juni 2025 gelden de reclameregels voor alle video-uploaders met een inschrijving bij de Kamer van Koophandel en een account op YouTube, Instagram en/of TikTok, die daar in de afgelopen 12 maanden minstens 24 video's plaatsten en daarmee geld verdienden of in ruil gratis producten kregen. Om hoeveel influencers het gaat, meldt het CvdM niet.

Van de influencers wordt verwacht dat reclame in hun video's herkenbaar is voor kijkers. Sluikreclame is verboden. Ze moeten bijvoorbeeld aanduidingen als 'advertentie' of 'betaalde promotie' plaatsen bij hun video's. De regels zijn vooral bedoeld om minderjarigen te beschermen.

Het is de vraag of deze nieuwe regels een wezenlijke vooruitgang zullen betekenen. Minderjarigen blijven immers bereikt worden met commerciële alcoholboodschappen. Dit terwijl alle gezondheidsorganisaties, waaronder de WHO, juist ervoor pleiten om (wettelijke) maatregelen te nemen die jongeren vrijwaren van online commerciële alcoholreclame.

Bron: nos.nl.

Laatste nieuws

Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP
Postbus 9769
3506 GT Utrecht
T: +31 (0)30-6565041
F: +31 (0)30-6565043
E: info@stap.nl