NL EN
DONEER NU!

Wetenschappelijk nieuws

Hieronder vindt u een overzicht van belangrijke, spraakmakende studies over alcohol in internationale wetenschappelijke tijdschriften.

Elk glas alcohol vergroot de kans op dementie

23 september 2025

Een nieuwe studie, verschenen in BMJ Evidence-Based Medicine, laat zien dat er geen ‘veilige’ hoeveelheid alcohol blijkt te zijn als het gaat om het risico op dementie. Zelfs lichte drinkers lopen al een verhoogd risico. De kans op dementie wordt groter met elk glas alcohol dat je drinkt.

Voor dit onderzoek werden de gegevens van 559.559 volwassenen uit het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten geanalyseerd. De deelnemers, tussen de 56 en 72 jaar oud, rapporteerden hun drinkgewoonten en werden tot vijftien jaar lang gevolgd. Daaruit kwam een U-vormige curve naar voren: zowel zware drinkers als geheelonthouders hadden de hoogste kans op dementie, terwijl lichte drinkers het laagste risico leken te hebben.

Maar dat beeld klopt waarschijnlijk niet, stellen de wetenschappers. Er zijn namelijk niet-drinkers die ex-drinkers zijn, maar die gestopt zijn vanwege gezondheidsklachten of beginnende geheugenproblemen. Het lijkt dan alsof niet-drinkers als groep meer kans lopen dement te worden dan lichte drinkers, maar dat heeft dan te maken met het feit dat er ex-drinkers in de groep niet-drinkers zitten.

Daarom voegde het team een tweede analyse toe, met behulp van genetische gegevens van 2,4 miljoen mensen. Er werd gekeken naar genetische aanleg om te drinken, in plaats van naar zelf gerapporteerde gewoonten. Voor alle drie de genetische maten gold dat meer genetische aanleg voor alcoholgebruik leidde tot een verhoogd risico op dementie. Mensen die genetisch gezien, dus voorspeld op basis van hun DNA, gemiddeld 12 glazen alcohol per week dronken, hadden 9% meer kans op het krijgen van dementie. Elke 1 tot 3 glazen meer per week leidden tot een extra risico van 15%. Hieruit konden de onderzoekers maar één conclusie trekken; elk glas alcohol vergroot de kans op dementie een beetje.

Topiwala, A., Levey, D.F., Zhou, H. et al. Alcohol Use and Risk of Dementia in Diverse Populations: Evidence from Cohort, Case-control and Mendelian randomization Approaches. BMJ Evidence-Based Medicine (23 September 2025)
doi:10.1136/bmjebm-2025-113913

Bron: BMJ Evidence-Based Medicine.

Nederlands Instituut voor Alcoholbeleid STAP
Postbus 9769
3506 GT Utrecht
T: +31 (0)30-6565041
F: +31 (0)30-6565043
E: info@stap.nl